درباره چین

چین یا جمهوری خلق چین در شرق آسیا قرار دارد. کشور جمهوری خلق چین (به چینی:جون گوا 中国,zhong guo ) پر جمعیت ترین کشور جهان می‌باشد. این کشور ۱۳۹۰۰۸۹۳۱۰ نفر جمعیت دارد. . مساحت چین ۹۵۹۶۰۰۰ کیلومتر مربع است. پایتخت این کشور پکن نام دارد . دین مردم چین مسیحی، مسلمان و بودایی است و به زبان ماندارین صحبت می‌کنند. چین با دریای زرد، دریای چین و خلیج کره مرز مشترک دارد. از شهرهای مهم این کشور می‌توان به شانگهای، هنگ‌ کنگ، پکن، ووهان، تیانجین، شن‌ژن، گوانگجو و شن‌یانگ اشاره کرد. آب و هوای کشور وسیع چین گرم و مرطوب و سرد و خشک است. البته تنوع آب و هوایی در این کشور زیاد است.
چین که با ۱۴کشور از جمله افغانستان، تاجیکستان، هند، ویتنام، هم‌مرز است . در سال ۲۰۱۳ دومین اقتصاد بزرگ دنیا پس از ایالات متحده بوده‌است. البته نابرابری اقتصادی در چین در چند دهه اخیر افزایش داشته و به سطح بسیار بالایی رسیده‌است.
تمدن چین باستان یکی از کهن‌ترین تمدن‌های تاریخ است که در سواحل حاصل‌خیز رود زرد که در دشت شمال چین جاری‌ست شکوفا شد
این کشور هم‌اکنون بزرگترین صادرکننده و دومین واردکنندهٔ بزرگ کالا است ودومین اقتصاد بزرگ دنیا بر پایهٔ تولید ناخالص داخلی را در اختیار دارد.
ریشه نام چین از نام «چین شی هوانگ» اولین پادشاه «دودمان چین» که برای اولین بار مناطق کشور چین امروزی را متحد کرد گرفته شده و برخلاف تصور فارسی زبانان یک واژهٔ فارسی نیست

درباره چین