رد کردن لینک ها

خدمات زبان ترکی استانبولی

زبان ترکی(استانبولی)

زبان ترکی را با نام های ترکی، ترکی استانبولی و اوغوز میشناسیم.

زبان شناسان زبان ترکی را به سه دوره تقسیم کرده اند که عبارت است از:  ترکی قدیم (از قرن 7تا 13) ، ترکی میانی (از قرن 13تا 20) و ترکی جدید (از قرن 21) که در هر دوره اتفاقات خاص بر زبان ترکی اثر گذاشته است.

با توجه به اینکه در گذشته کشور عثمانی بخش عمده ترک زبان ها را به خود اختصاص داده بود، دستور زبان این کشور تحت تاثیر اعراب و ایران دو همسایه  قدرتمند خود، بسیاری از اصلاحات و واژه های عربی و فارسی را در خود جای داده بود است که شکل نوشتار آنها نیز تحت تاثیر دستور زبان این دوکشور با الفبای عربی صورت میگرفت.

 در سال 1928 با به قدرت رسیدن مصطفی کمال آتاتورک توجه بسیاری به زبان ترکی شد که میتوان به جایگزین کردن نسخه ای از الفبای لاتین با الفبای نوشتاری عربی و همچنین معادل سازی ترکی برای اصلاحات عربی و فارسی  اشاره کرد که انقلابی در فرهنگ و دستور زبان ترکی روی داد.

زبان ترکی از 29 حرف لاتین تشکیل شده است که با شکل نوشتاری خاصی در زبان ترکی به کار برده میشود و  این امر باعث متمایز بودن این زبان از سایر زبان ها شده است.

زبان ترکی بیش از 88 میلیون سخنران دارد، علاوه بر این که زبان رسمی کشور ترکیه است؛ در مناطقی همچون قبرس، بلغارستان، یونان و مقدونیه به کار برده میشود.

ثبت نظرات
برای مشاوره رایگان تماس بگیرید 021-88302314-5

بازگشت به بالای صفحه