زبان روسی

درباره زبان روسی

زبان روسی به گروه هندی اروپایی تعلق دارد. در بخش‌های عظیمی از اوراسیا به این زبان گفتگو می‌شود. روسی جزو زبان‌های اسلاوی به‌ شمار می‌آید و با خط سیریلیک نوشته و خوانده می‌شود که در قرن دهم میلادی پدید آمد.الفبا امروزی زبان روسی 33 حرف دارد، زبان روسی یکی ازشش زبان رسمی سازمان ملل متحد است.بیش از 150 میلیون نفر در جهان توسط زبان روسی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند علاوه بر کشور مادر (یعنی روسیه) در کشورهای بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و جمهوری خودمختار کریمه  همچنین این زبان به صورت گسترده در کشورهای اوکراین، گرجستان، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و اسرائیل تکلم می‌شود.حتی در آمریکا هم برای صحبت کردن از این زبان استفاده می شود. به همین جهت هشتمین زبان پرکاربرد دنیا محسوب می شود.

تاریخ این کشور، به قرون دهم و یازدهم بعد از میلاد مسیح برمی‌گردد و از قرن شانزدهم میلادی و با سلطنت تزار ایوان مخوف، این کشور به یکی از ابر‌قدرت‌های جهانی تبدیل شد. پس از ایوان مخوف، پتر کبیر و کاترین بزرگ جایگاه این کشور را اعتلا بخشیدند و نظام تزاری تا اوایل قرن بیستم دوام داشت. بعد از آن نیز با انقلاب کمونیستی، روسیه که دیگر اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی خوانده می‌شد، یکی از دو قطب بزرگ قدرت جهانی تبدیل شد و امروزه نیز همچنان یکی از قدرتمند‌ترین کشورهای جهان است.

ادبیات روسیه بسیار غنی است،شاعرانی همچون تولستوی، داستایوفسکی و پوشکین همگی از نوابغ شعر و ادبیات روسی هستند. بی شک، ادبیات این کشور، چه در نظم و چه در نثر، ادبیاتی غنی و قدرتمند است و شاهکارهای ادبی بی‌شماری را به مردمان جهان هدیه داده است.

گرامر زبان روسی بسیار پیچیده است به دلیل اینکه در روسی از پیشوند ها، پسوند ها و پایانه های بسیاری برای صرف اسم، فعل، صفت و حتی عدد استفاده می شود. بر اساس صرف گرامر روسی، ظاهراغلب کلمات در جملات مختلف از لحاظ جنس، شمار، حالت و… تغییر می کنند و به این ترتیب نقش و مفهوم هر کلمه از شکل و نحوه صرف آن مشخص است و دیگر احتیاجی به ترتیب تغییر ناپذیر اجزای جمله ( همانند انگلیسی) وجود ندارد.

الفبای زبان روسیدر زبان روسی نظام حالت کلمات (پادژ) وجود دارد که اگر به آن کمتر از حد مطلوب توجه شود باعث مشکلاتی در تمام بخش های مهارت زبانی خواهد شد. افعال روسی دارای دو نمود هستند: نمود  استمراری برای بیان کارهای درحال اجرا وکارهای انجام نشده؛ و نمود مطلق برای بیان نتیجه کاری که قبلاً تمام شده باشد بکار می رود. در زبان روسی تکیه اهمیت بسزایی دارد .اصطلاحا واکه ای که با شدت بیشتری تلفظ می شود و بر روی آن علامت(  َ  ) قرار دارد تکیه بر نامیده می شود.در برخی از کلمات بی دقتی به محل تکیه باعث می شود معنی آن واژه تغییر کند و گاهی مفهوم دیگری را القا می دهد.تکیه در زبان روسی از اهمیت خاصی برخوردار است به همین جهت کسانی که این زبان را می آموزند از ساعت اولیه آموزش باید به تلفظ و محل تکیه دقت خاصی داشته باشند. این گستردگی دستور زبان روسی یادگیری آن را دشوار کرده است.حتی امروزه برخی از روسی زبانان، برخی لغات را اشتباه استفاده می کنند.با وجود این مشکلات، جمعیت زیادی از افراد، با علاقه و رغبت بسیار، در سراسر جهان، برای تسلط بر زبان روسی تلاش می کنند. شاید آنها زبان روسی را به دلیل اهمیت بین المللی روسیه در مناسبات سیاسی، و یا جایگاه روسیه در علوم فضایی، پتروشیمی و هسته ای، و یا به علت شهرت آثار ادبی داستایوسکی، تولستوی، پوشکین، گوگول، چخوف و سایر مشاهیرش؛ روسی را فرا می گیرند، طول قرن‌های اخیر، کشور روسیه همواره یکی از قدرت‌های بزرگ سیاسی و اقتصادی جهان به شمار می‌آمده است. شرکت‌های بزرگ روس، امروزه در بیش‌تر نقاط جهان حضور فعال دارند و محصولات و خدمات خود را به علاقه‌مندان عرضه می‌کنند. این امر، همچنین، موجب به وجود آمدن روابط تجاری بسیاری میان این شرکت‌ها و شرکت‌های محلی شده‌ است. از سطح جهان که بگذریم، کشور خودمان، ایران، نیز روابط گسترده‌ای با کشور روسیه دارد.

حقیقت جالبی وجود دارد و این است که افراد علاقه مند به فضانوردی باید به زبان روسی مسلط باشند،این زبان به عنوان یک زبان بین المللی میان فضانوردان مورد استفاده قرار می گیرد. این موضوع بخاطر آن است که روسیه یکی از کشورهای پیشتاز در عرضه هوا فضا به شمار می رود و حضور موثرو فعالی در ایستگاه فضایی بین المللی دارد،زبان روسی برای هر فضانورد خارجی یک ضرورت به شمار می رود. حتی دستورهای لازم در شرایط اضطراری نیز به این زبان نوشته شده اند. کسانی که قصد دارند به فضا سفر کنند، باید اقامتگاهی در روسیه داشته باشند تا زبان محلی این کشور را یاد بگیرند.

 درهر صورت امروزه روسی به زبانی محبوب برای یادگیری تبدیل شده است که در ایران نیز شاهد گسترش آن هستیم.